Skip to main content
Okategoriserad

Påskpaket – Möt våren i Dals Rostock

By 23 februari, 2025april 9th, 2025No Comments

Kultur, historia, ateljeér och öppning av Ekholmens Café

Besök det pittoreska samhället Dals Rostock, upplev den sagolika naturen, bo bekvämt och fira säsongsöppningen av Ekholmens Café.

I detta ljuvliga samhälle finns ateljéer, antikvariat, vintagebutik, keramiker och Brunnsparken med sin Örtagård – Öppet 11-14 Torsdag och Fredag.

Under påskhelgen säsongsöppnar även populära Ekholmens Café och slår på stort med räkmackor, hembakat och såklart nybryggt kaffe. öppet  11:00- 17:00 hela helgen.

Efter en mysig dag i samhället är det dags att checka in på Kroppefjäll B&B som ligger i Kroppefjälls parken. Här byggdes 1911 ett sanatorium, istället för att bygga en stor sjukhusbyggnad byggdes här fler separat hus. Det röda vackra byggnaderna med skiffertak är kvar än idag och skapar en mysig bullerby känsla. B&B ligger i den tidigare personalbostaden från 50-talet. 

I samband med incheckningen får ni tillgång till allt ni behöver för att laga en härlig middag över öppen eld i vår grillkåta, självklart på lokalproducerade råvaror. 

Efter en god natt sömn och en mysig frukost rekommenderar vi en härlig promenad i historiens spår. I naturreservatet som omger parken  går  Doktor Saedéns Runda (2,7 km). Denna slinga är 100 år gammal och längst vägen finns olika monument, alla med sin berättelse och mening. Ett givet stopp längs med rundan är utsiktsplatsen Brattås där det går att se till Kinnekulle på andra sidan Vänern.

Boka här!

NICE-  1 övernattning

  • 1 övernattning, boende i delat dubbelrum
  • 1 Frukost
  • 1 Middagspaket
  • 1 Lunch inkl dricka på Ekholmens café
  • 1 Fika och kaffe/te på Ekholmens café

Pris: 1495 kr p/p

 

NJUT-  2 övernattningar

  • 2 Nätter boende i delat dubbelrum 
  • 2 Frukost  
  • 2 Middagspaket 
  • Lunch inkl dricka på Ekholmens café
  • Fika inkl kaffe/te på Ekholmens café

Pris: 2395 kr p/p

LYX –  3 övernattningar

  • 3 Nätter boende i delat dubbelrum 
  • 3 Frukost
  • 3 Middagspaket
  • 1 Lunchpaket
  • Lunch inkl dricka på Ekholmens Café
  • Fika och kaffe/te på Ekholmens Café

Pris : 3495 kr p/p

Enkelrumstillägg 300 kr /natt

Alltid inkluderat:

  • Kaffe/the, när du vill!
  • Bastu
  • Vandring Karta
  • Magisk natur

Vill du ha hjälp att boka, ring oss på 0530-413 00 eller maila info@kroppefjall.com

 

Boka paketet här!

Alla paket

All inclusive vandring
Äventyr med din fyrbente vän
Påsk- möt våren på Kroppefjäll
Cykelparadiset Dalsland
Företag & grupper
Kulturskatten Dals Rostock
Hav och skog